Norbusang: Barn- och ungdomskörsång i Norden

Medlemmar

NORBUSANG

c/o Ung kirkesang
Sekretær/kasserer Randi Clausen Aarflot
Skovbøleveien 14
1605 Fredrikstad
Norge
randi@sang.no
info@norbusang.org

President Nils Hidle
nils@sang.no

Danmark

FUK – Folkekirkens Ungdomskor
Sekretariatsleder Sara Nørholm
fuk@fuk.dk
www.fuk.dk
+45 21 79 35 31

Norge

Ung i Kor
Daglig leder Victoria Liedbergius
victoria@ungikor.no
www.ungikor.no
+47 2200 5640

UNG KIRKESANG
Generalsekretær Nils Hidle
ungk@online.no
www.sang.no
+47 3727 1817

Island

KORIS
Ólöf Björg Gudmundsdottir
hindber@simnet.is

Finland

DUNK – De Ungas Musikförbund i SvenskFinland
Virksomhedsleder Martin Enroth
martin@dunk.fi
www.dunk.fi
+358 (0)4 0715 4697

Nuorten Kuoroliitto (SULASOL)
Outi Raudaskoski
nuorten.kuoroliitto@sulasol.fi
www.sulasol.fi
+358 (0) 10 8200 238

Sverige

UNGiKÖR – Sveriges Barn- och Ungdomskörförbund

Verksamhetsledare:
Lotta Wilund
lotta.wilund@ungikor.se
www.ungikor.se
+46 (0) 708-63 99 39

Ingrid Aareskjold
ingrid.aareskjold@ungikor.se
www.ungikor.se
+46 (0) 709-19 21 51

 

RUM – Riksförbundet Unga Musikanter

Förbundsordförande:
Anna Edlund
+46(0) 70 39 42 382
www.rum.se

 

  • Facebook
  • Twitter
  • RSS

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.